با آلرژی فصلی چه کنیم؟

آلرژی یا حساسیت که بسیاری در طول زندگی با آن دست به گریبان هستند نوعی واکنش افراطی بدن به عوامل و محرک های بیرونی است. عوامل آلرژی زا می توانند طیف گوناگون و مختلفی را شامل شده و گستردگی فراوانی داشته باشند. کسانی که دچار آلرژی فصلی هستند با داشتن سیستم ایمنی که بسیار هوشیار است، نسبت به مواردی که ممکن است بی ضرر نیز باشند واکنشی شدید نشان می دهند. یکی از عوامل اصلی حساسیت عامل وراثت است هرچند عوامل دیگری نیز در ایجاد آن نقش دارند.

آلرژی فصلی

یکی از حساسیت های شایع آلرژی فصلی است. این آلرژی معمولاً در فصلهای بهار، تابستان و پاییز اتفاق می افتد. این نوع آلرژی در زمانی که  که گیاهان گرده افشانی می‌کنند، بیشتر دیده می شود. استنشاق گرده گیاهان یا وارد شدن آن‌ها به چشم افراد می تواند موجب ایجاد حساسیت فصلی شود. شیوع حساسیت های فصلی در فصل بهار و یا تابستان بیشتر مشاهده شده است. اگر از آن دسته از افرادی هستید که به نحوی با حساسیت در فصل بهار مواجه هستید  با توجه به نزدیکی به فصل بهار به شما پیشنهاد می کنیم در ادامه مطلب ما را همراهی کنید.

حساسیت فصلی

فصل بهار برای بسیاری فصلی خوشایند است. تازه شدن و سرسبزی زندگی که در گیاهان نمود می یابد خبر از تغییر و نو شدن و زندگی دوباره می دهد. نو شدن و تازه شدن و سرسبزی گیاهان اما برای عده ای می تواند آزاردهنده باشد. عطسه های مداوم به همراه آبریزش بینی و خارش چشم می تواند روزها را برای فرد مبتلا به آلرژی سخت و طاقت فرسا کند.

دلایل آلرژی فصلی

بدن شما می تواند نسبت به گرده افشانی گیاهان واکنشی افراطی نشان داده و سلسله اتفاق هایی را در بدن شما رقم زند که به آلرژی منتهی شود و یا بدن شما می تواند نسبت به مواد دیگری واکنش نشان داده و بدن را درگیر آن کند. درختان و سبزه ها در فصل بهار گرده افشانی دارند و این اتفاق از دلایل اصلی ایجاد حساسیت فصلی است. البته مواد مختلفی می توانند باعث بروز حساسیت یا آلرژی شوند و بدن را درگیر حساسیت کنند که از جمله رایج ترین انها می توان به شوینده ها برخی داروها، بعضی از مواد غذایی، مو و پشم حیوانات، گرد و غبار، مواد معطر، دود سیگار، برخی مواد آرایشی و بدلی جات اشاره داشت.

عطسه، آبریزش بینی، خارش و سوزش چشم و یا سردرد، سرفه و چشم درد و ایجاد جوش و کهیر روی پوست از مواردی است که در فصل بهار به سراغ افراد مبتلا به آلرژی می آید. همچنین آلرژی در بهارمی تواند برخی افراد را دچار تنگی نفس کند و شرایط سختی برای افراد به وجود آورد. آلرژی را باید جدی گرفت به این علت که می تواند به بیماری و یا مشکلات دیگری منجر شود. آلرژی ممکن است به بیماری پوستی اگزما و یا آسم نیز بیانجامد. بنابراین آلرژی باید جدی گرفته شود و سعی در کنترل آن به عمل آید. به یاد داشته باشید هرچقدر تماس شما با عامل حساسیت زا بیشتر باشد شدت آلرژی افزایش می یابد.

رفع آلرژی فصلی

در ارتباط با حساسیت و آلرژی ها باید به این نکته توجه داشته باشید که آلرژی ها می توانند تغییر کنند. حساسیت شما نسبت به ماده ای می تواند به ماده دیگری نیز منتقل شود. آلرژی ها و علائمشان راه را برای پیشگیری و درمان آن به ما نشان می دهند. هرچند که ممکن است هیچ گاه نتوانید آلرژی خود را برطرف کنید و از بین ببرید اما می توانید آن را کنترل کرده و علائم آن را کاهش دهید.

آلرژی فصلی

اولین گام برای کنترل حساسیت دوری از عامل یا عوامل حساسیت زاست. اگر دچار حساسیت و آلرژی هستید بهتر است گلدان های کوچک را در منزل نگهداری نکنید و از نگهداری حیوانات خانگی در منزل نیز دوری کنید. شما باید از مواردی که ممکن است در شما ایجاد حساسیت کنند دوری کنید.

شما به آلرژی بهاری مبتلا هستید بنابراین زمانی که گیاهان گرده افشانی می کنند نباید از منزل خارج شوید. ابتدای صبح و غروب دو زمانی است که باید از بیرون رفتن از خانه بپرهیزید.

استفاده از دستگاه تصفیه هوا

استفاده از وسیله ای مانند دستگاه تصفیه هوا و فیلترهای هوا در محل زندگی، اتاق خواب و یا حتی محل کارتان می تواند کمک بزرگی به شما در از بین بردن حساسیتتان باشد. دستگاه های تهویه هوا در فصل بهار که دچار آلرژی می شوید می توانند کمک بزرگی در بهبود شرایط شما داشته باشند.


همین حالا بخوانید: فواید دستگاه تصفیه هوا برای آلرژی


به خاطر داشته باشید اگر نسبت به مواد خوراکی خاصی دارای حساسیت هستید نسبت به استفاده از آنها دقت فراوان داشته باشید. ممکن است از مواد غذایی که ماده حساسیت زا در آن استفاده شده مصرف کنید و دچار حساسیت و یا تشدید آن شوید بدون آن که از آن خبر داشته باشید. برخی از خوراکی ها مانند عسل که دارای منشا طبیعی هستند نیز می توانند آلرژی شما را تشدید کنند.

مقابله با آلرژی

زمانی که در بهار در فضای باز قدم میزنید از ماسک استفاده کنید و یا ترجیحا در زمان گرده افشانی گیاهان از منزل خارج نشوید. در فصل بهار و زمانی که گیاهان مشغول گرده افشانی هستند اگر در خارج از خانه هستید تا جای ممکن در ماشین با شیشه های کاملا بسته باشید تا مانع از ایجاد دوباره حساسیت شوید. ممکن است بخشی از حساسیت شما نسبت به گردو غبار باشد. بنابراین محیط منزل و کارتان را از گردوغبار پاک کنید تا دچار آلرژی نشوید.

آلرژی فصلی

استفاده از سبزیجات می تواند به بهبود آلرژی شما کمک کند. تلاش کنید که از سبزیجات تازه استفاده کنید. میوه ها نیز می توانند گزینه مناسبی برای رفع آلرژی باشند. هر چند که برخی میوه ها می توانند حساسیت شما را تشدید کنند. کیوی یا برخی  از صیفی‌جات مانند بادمجان یا گوجه‌فرنگی می توانند حساسیت شما را تشدید کنند. اگر در فصل بهار آلرژی به سراغ شما می آید به یاد داشته باشید که باید از مصرف ادویه جات، غذاهای تند و مواد غذایی مانند سوسیس و کالباس دوری کنند.

همچنین نوشیدن آب می تواند در کنترل شرایط در فصل آلرژی کمک کند. نوشیدن آب و مایعات از آنجا که بر میزان ترشحات تنفسی اثر گذاشته و حساسیت را رقیق می کند، می تواند مانع از اثر گذاری عامل حساسیت زا بر بدن شود.

برای کنترل و کنار امدن با آلرژی می توانید از قطره های چشم و بینی نیز استفاده کنید. همچنین استفاده از اسپری بینی در موارد خاص می تواند کمک بزرگی به جلوگیری از آلرژی در شما باشد. اسپری‌های بینی باعث جلوگیری از آزاد شدن هیستامین در بدن می شوند و از بروز علائم آلرژی جلوگیری می کنند.

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

Araderma instagram      araderma telegram      araderma aparat

منبع : فروشگاه تجهیزات پزشکی آرادرما

    پاسخی بگذارید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    دسته بندی محصولات