کاربرد تزریق بوتاکس در پزشکی

برخلاف تصور عموم، تنها کاربرد تزریق بوتاکس در زیبایی و رفع چین و چروک ها نیست؛ بلکه سم بوتاکس مصارف پزشکی شگفت انگیزی دارد که پزشکان از آن برای درمان برخی ناتوانی های جسمی استفاده می کنند. باکتری کلستریدیوم سمی تولید می کند به نام بوتالینوم نوع AA. شرکتی به نام بوتاکس از این سم برای مصارف مختلف استفاده کرد و این نام برای سم بوتالینوم در بین عموم مردم ماندگار شد. این ماده با دوز کم با فلج کردن یا تضعیف موقت فعالیت برخی از عضلات، به درمان بیماری هایی مانند میگرن و افسردگی کمک می کند.

در ادامه این مقاله به فواید تایید شده بوتاکس از سوی سازمان غذا و داروی آمریکا خواهیم پرداخت.

تنظیم ضربان قلب با تزریق بوتاکس

یک گروه از محققان روسی در یکی از پژوهش های خود برای دهلیز قلب افراد مبتلا به فیبریلاسیون دهلیزی، عمل تزریق بوتاکس انجام دادند. نتیجه تحقیقات آن ها که توسط سازمان غذا و داروی امریکا نیز تایید شد، نشان داد که تزریق بوتاکس در تنظیم ضربان قلب افرادی که دچار فیبریلاسیون دهلیزی هستند تاثیر مثبت دارد.

تزریق بوتاکس

نقش بوتاکس در درمان میگرن

بوتاکس در اطراف سر و گردن باعث کاهش تکرر سردردهای میگرنی  می شود. این روش برای کاهش میگرن از طرف سازمان غذا و داروی امریکا نیز تایید شده است. برای درمان درد میگرن از طریق تزریق بوتاکس، یک فرد بیمار باید هر سه ماه ۳۱۱ تزریق بوتاکس در جلو، عقب و اطراف سرش انجام دهد.

تزریق بوتاکس

تفاوت ژل و بوتاکس

نقش بوتاکس در درمان افسردگی 

حالت و مدل چهره بر روحیه ما تاثیر گذار است. عضلات میان ابرو پیام غمگین بودن را به مغز ارسال می کنند. با گذر زمان این عضلات بیشتر از انتظار ما فعال شده و به طور خودکار حالت غمگین به خود می گیرند. تزریق بوتاکس در این عضلات و عضلات مشابه باعث می شود که حالت اخم و اندوه در چهره ایجاد نشده و پیام غمگین بودن به مغز ارسال نگردد. در نتیجه به درمان افسردگی کمک بزرگی خواهد شد. میانگین تاثیر بوتاکس برای درمان افسردگی ۳ ماه می باشد.

تزریق بوتاکس

درمان تعرق شدید با تزریقهای بوتاکس

تعرق بیش از حد زیر بغل در مکان های عمومی مشکلی شرم آور است که گاهی با مواد کاهش دهنده تعریق برطرف نمی شود. در نقاطی مانند کف دست ها و پاها نیز تعریق بیش از حد باعث بروز مشکلاتی برای فرد می شود. تزریق بوتاکس در نواحی که تعرق بیش از حد دارند، تاثیر مثبت داشته و به مدت ۸ ماه نیز ماندگاری دارد.

در سال ۲۰۰۴ سازمان غذا و دارو آمریکا بوتاکس را جهت کاهش تعرق بیش از اندازه زیر بغل در صورت عدم کارایی مواد ضد بو، به تایید رساند. تزریق در قسمت هایی از بدن انجام می شود که عرق کردن بیش از اندازه در آن قسمت اتفاق می افتد.

تزریق بوتاکس

درمان بی اختیاری ادرار با تزریق بوتاکس

بیش فعال بودن مثانه سبب می شود که شخص همواره احساس نیاز به دستشویی را در خود حس کند. بیش فعالی مثانه با بیش فعالی عضله ای در ارتباط است. تزریق کردن بوتاکس به دیواره مثانه می تواند با پیشگری از منقبض شدن عضله های مثانه به درمان بیش فعالی آن کمک کند. سازمان غذا و دارو آمریکا تایید نمود که تزریق بوتاکس در صورت کارساز نبودن درمان های پزشکی برای درمان مثانه بیش فعال می تواند بسیار موثر باشد .

بنابر تحقیقاتی که در زمینه تاثیر بوتاکس بر بیش فعالی مثانه صورت گرفته است، ۲۹ درصد بیماران با مثانه بیش فعال می توانند با تزریق بوتاکس به مدت یک سال و یا بیشتر از بی اختیاری ادرار خلاص شوند.

تاثیر تزریق بوتاکس در درمان ناهنجاری های صدا

در مشکل آواپریشی اسپاسم گونه، عضله های درون تارهای صوتی حرکت های غیرارادی ناگهانی با نام اسپاسم گونه می کنند که در توانایی تارهای صوتی جهت لرزیدن و تولید صدا ایجاد اختلال می کند.این اختلال (آواپریشی اسپاسم) درمان قطعی و شناخته شده ندارد، اما به عقیده انجمن ملی آواپریشی اسپاسم گونه به مدت سه یا چهار ماه صدا را می توان با تزریق بوتاکس بهبود ببخشید. از جمله عوارض جانبی این درمان سختی در تنفس و بلیعیدن و ضعف صدا می باشد.

انواع بوتاکس در بدن

بوتاکس و تسکین درد کمر

تزریق بوتاکس با کاهش اسپاسم عضلات و التهاب کمر، به تسکین درد کمر کمک می کند. در این شکل درمانی بوتاکس پس از ۱۰ تا ۱۴ روز تاثیرات مثبت خود را نشان می دهند و این تاثیر ها طی ۳ تا ۴ ماه استمرار دارد.

تزریق بوتاکس | انواع تزریق بوتاکس در بدن | نحوه تزریق بوتاکس صورت

ورم در قسمت کمر درد و محل تزریق از عوارض جانبی این شکل درمانی می باشد، که بیان برخی از افراد این تزریق باعث سر درد و حالت تهوع در بدن آن ها شده است.

منبع : فروشگاه تجهیزات پزشکی آرادرما

    پاسخی بگذارید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    دسته بندی محصولات