10 راه پیشگیری از سرماخوردگی

زمستان از راه رسیده است و با سردی هوا احتمال ابتلا به سرما خوردگی بیشتر می شود. هر چند این بیماری می تواند در فصل دیگری از سال هم به سراغمان بیاید اما با توجه به سرما و تغییرات هوا احتمال ابتلا به سرما خوردگی در زمستان بیشتر است. سرما خوردگی که با خود سردرد خستگی تب و آبریزش بینی به همراه دارد می تواند روزها و دقایقتان را سخت کند و در روند کار و یا تحصیل و فعالیت های اجتماعی تان اخلال ایجاد کند. بنابراین بهترین کار در شرایطی که ممکن است ابتلا به سرماخوردگی را افزایش دهد پیشگیری است. در ادامه 10 راه برای پیشگیری از سرما خوردگی را به شما پیشنهاد می دهیم که با رعایت آنها از ابتلا به سرما خوردگی تا حد زیادی پیشگیری خواهد شد.

پیشگیری از سرماخوردگی

پیشگیری از سرماخوردگی

سرما خوردگی بیماری واگیر دار و شایع است که بیشتر بینی شما را تحت شعاع قرار می دهد و با با خستگی، احساس سرما، عطسه و سردرد همراه است. دوره سرماخوردگی معمولا بین هفت تا ده روز طول می کشد. هرچند برخی علائم آن ممکن است تا سه هفته نیز به طول بیانجامد. بیش از دویست نوع ویروس در ایجاد سرما خوردگی دخالت دارند به همین دلیل تا امروز رسیدن به یک واکسن مناسب برای پیشگیری از این بیماری ممکن نبوده است.

ویروس سرماخوردگی اغلب به دو شکل منتقل می‌شود، استنشاق یا بلعیدن ذرات موجود در هوا که ویروس را دربردارند یا تماس با مخاط بینی یا اشیای آلوده می توانند انسان را مبتلا به سرماخوردگی کنند.  ویروس های عامل سرماخوردگی می توانند تا 18 ساعت در محیطی سالم و فعال بمانند و از طریق دست به چشم ها و بینی که محل عفونت هستند منتقل شوند. اگر همیشه شرایطی را رعایت کنیم می توانیم از ابتلا به سرماخوردگی پیشگیری کنیم.

دست های خود را بشویید و از ماسک استفاده کنید

سرما خوردگی و ویروس هایی که در ایجاد آن نقش دارند، می توانند از طریق دست ها به محل های عفونت منتقل شده و ما را دچار بیماری کنند. بنابراین با شستن مداوم دستها و پاکیزه نگاه داشتن آنها می توان از ابتلا به سرما خوردگی تا حد زیادی جلوگیری کرد. همراه با آن عدم لمس چشم ها و بینی خود با دستان آلوده می تواند شما را از ابتلا به بیماری دور نگه دارد.

از ماسک استفاده کنید

استفاده از ماسک می تواند پیشگیری موثری در ابتلا به سرماخوردگی باشد. در محیط های آلوده و یا محیط هایی که امکان پخش ویروس در آن بالا است از ماسک استفاده کنید. استفاده از ماسک در محیط های آلوده به پیشگری و عدم ابتلا به سرماخوردگی کمک شایانی می کند.

ویتامین د و ث مصرف کنید

با مصرف ویتامین ث میتوانید تا حد زیادی ابتلا به سرماخوردگی را کاهش دهید. این ویتامین بدن شما را تا حد زیادی نسبت به ویروس های سرماخوردگی ایمن می کند و دور نگه می دارد. برای اینکار می توان از میوه هایی مانند پرتقال و لیمو که دارای ویتامین ث هستند و یا قرص های جوشان های مکمل ویتامین ث استفاده کرد.

در فصل سرما بدن خود را گرم نگه دارید

یکی از راه های انتقال سرما خوردگی آسیب پذیری بدن نسبت به سرما و بیمار شدن است. بنابراین برای پیشگیری از این بیماری بدن خود را در فصل سرما گرم نگه دارید. همچنین محیط خانه را مناسب نگه دارید و در بیرون از خانه از شال گردن و پوشش های مناسب فصل استفاده کنید.

ورزش کنید

ورزش به سلامتی، طول عمر و بهبود عملکرد شما کمک می کند. اما فواید آن تنها به این چند مورد محدود نمی شود. ورزش باعث می شود که سیتسم ایمنی بدن شما تقویت شود در نتیجه نسبت به بیماری ها مقاوت بیشتری داشته باشد. نوعی پیشگیری در مقابل با بیماری هایی مانند سرماخوردگی که ابتلا به آن را برای شما سخت می کند.

میوه و سبزیجات بخورید

مصرف میوه و سبزیجات جدا از آنکه ویتامین بدن شما را تقویت می کند با تقویت سیتم ایمنی بدن شما آن را نسبت به بیماری ها از جمله سرماخوردگی تقویت می کند. کاری که ورزش با بدن شما در تقویت سیتم ایمنی انجام می دهد، مصرف میوه و سبزیجات به طور مداوم می تواند انجام دهد.

سیگار نکشید

از نکات جالبی که اخیرا در پژوهش ها مشخص شده است عدم مصرف سیگار برای دوری از سرماخوردگی و آنفولانزلاست. مصرف سیگار با ضعیف کردن ریه های شما امکان عفونی شدن آنها و ابتلا به سرما خوردگی را افزایش می دهد. سیگار همچنین موهای مخاط بینی را نیز از بین می برد و بینی نمی تواند نسبت به ورود ویروسها از خود محافظت کند  و شما را سریعتر در معرض ابتلا به سرما خوردگی و یا آنفولانزا قرار می دهد.

دوری از افراد مبتلا به سرما خوردگی

از آنجا که سرماخوردگی بیماری واگیر دار است و به راحتی از فردی به فرد دیگر منتقل می شود، پیشنهاد می کنیم برای پیشگیری و عدم ابتلا به بیماری از افراد مبتلا به سرماخوردگی دوری کنید. ارتباط با افرادی که دچار بیماری هستند ابتلای شما به سرما خوردگی را تا حد زیادی افزایش می دهد.

آب بنوشید

بدن شما همیشه یه آب و مایعات نیاز دارد. بنابراین همواره باید مصرف مایعات را جدی بگیرید. مصرف مایعات خصوصا در فصل سرما جدی تر می شود چرا که با افزایش فعالیت کلیه ها سموم بدن شما را دفع کرده و به پاکسازی بدنتان کمک می کند. نوشیدن آب به شکل روزانه و دفعات متعدد را فراموش نکنید.

مراقب عطسه خود باشید

عطسه های شما می توانند باعث بیماری شما شوند. عطسه  به دلیل ویروس های موجود در آن می تواند شما را بیمار کند اگر مراقب تبعات آن نباشید. اگر عطسه کرده و اجازه دهید ویروس آن در فضا پخش شود جدا از آنکه امکان دارد دیگران به سرماخوردگی مبتلا شوند خود را نیز در معرض بیماری قرار دهد. بنابراین همیشه با استفاده از دستمال عطسه خود را کنترل کنید و از انتشار آن در هوا بپرهیزید.

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

Araderma instagram      araderma telegram      araderma aparat

منبع : فروشگاه تجهیزات پزشکی آرادرما

    پاسخی بگذارید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    منو اصلی