دکتر مهرنوش حیدریان

یكى از شاخه هاى مورد علاقه من در رشته كاسمتيک درماتولوژى، كانتورينگ و فرم دهى صورت است. با توجه به اين كه آناتومى صورت زن و مرد, همچنين هر فرد با فرد ديگر متفاوت است طراحى آن نیز در افراد مختلف كاملا متفاوت خواهد بود. در واقع اين قسمت از علم استتيک يا زيبايى نوعى هنر طراحى است و از آنجا كه طراحی همیشه يكى از رشته هاى مورد علاقه من بوده است، از اين كار لذت مى برم. جهت كانتورينگ و فرم دهى صورت بايد بيمار كاملا از نظر قرينه بودن و هارمونى و نسبت ابعاد صورت مورد بررسى قرار گيرد. من همواره بعد از ارزيابى كامل مراجع و همينطور شنيدن خواسته هاى وى بسته به سن و جنس و اناتومى صورت وى از روش های غير جراحى مثل تزريق فيلر يا ژل، تزريق بوتاكس، هايفو و ليزر اندوليفت استفاده مى كنم.

دکتر مهرنوش حیدریان
بورد تخصصى بيمارى هاى پوست و مو و زيبايى
دکتر مژگان طاهری

پنج روز قبل و سه روز بعد از  تزریق فیلر باید مواردی را رعایت کرد تا از ایجاد کبودی جلوگیری کرده و تزریقی مناسب و بدون دغدغه داشت. مهمترین آنها شامل عدم استفاده از مشروبات الکلی، عدم استفاده از ویتامین E، بروفن و کل داروهایی که دارای ترکیبات ایبو بروفن هستند. همچنین مصرف چای سبز و سایر دمنوش های گیاهی و دوری از مصرف عناب، زرشک، سیر و داروهاي حاوي جنسینگ از جمله موادی است که باید قبل و بعد از تزریق فیلر و بوتاکس از مصرف آنها خودداری کرد. رعایت این نکات باعث می شود که پس از تزریق بوتاکس و فیلر از کبودی صورت در محل تزریق جلوگیری به عمل آید.

دکتر مژگان طاهری
دکتر نیما نائلی

دوام ژل ها به فاکتورهای متفاوتی بستگی دارد و همین مساله تخمین و برآورد یک استاندارد واحد را برای آن مشکل می سازد. این فاکتورها عبارتند از غلظت و خصوصیات ژل مصرفی، خصوصیات بدنی شخص دریافت کننده و تکنیک تزریق. استاندارد رایج و تعیین شده برای ماندگاری اغلب ژل ها در محل تزریق حدود چهار الی نه ماه تعیین شده است و این یعنی در صورت استفاده از ژل های با کیفیت و استاندارد شما باید انتظار خود را در این محدوده زمانی تعیین کنید. فیلرهای گران قیمت دوام بالای دوازده ماه را نیز وعده می دهند. از آنجا که پزشکی همیشه گوشه های پنهان دارد، معمولا انتظارات افراد با عدد و رقمها تطبیق پیدا نمی کند. سوالی که اینجا پیش می آید این است که آیا ژل هایی هستند که دوام بیشتری داشته باشند؟ مسلما بله. ژل هایی که دارای ترکیبات اسید هیالورونیک نیستند مانند رادیس و الانسه دوامی بین هجده ماه تا سه سال دارند. اما این فیلرها در کنار قیمت بالا و کیفیتی بینظیر محدویتهایی را نیز به همراه دارند.

دکتر نیما نائلی
مدرس دوره های تزریقات زیبایی و سردبیر نشریه تخصصی زیبایی دانش برتر

منو اصلی